اوره فسفات (Up 17-44)

.

محصولی ایده آل برای خاک های آهکی

درباره محصول

امروزه اوره فسفات به عنوان یکی از ایده آل ترین کودهای تامین کننده فسفر در خاک های آهکی و قلیایی شناخته می شود؛ اوره فسفات ریحان® ترکیبی کریستالی و سفید رنگ، حاوی ۱۷ درصد ازت و ۴۴ درصد فسفر (P2O5)‌ می باشد. این ترکیب علاوه بر خلوص بالا و حلالیت فوق العاده ای که دارد، به شدت اسیدی است. این ویژگی ها، اوره فسفات را به یک ترکیب بی نظیر برای خاک های مناطق خشک و نیمه خشک ایران (خاک های آهکی و قلیایی) مبدل کرده است. خاصیت اسیدی این محصول مانع از واکنش سریع فسفات با کلسیم موجود در خاک شده و از رسوب و تثبیت سریع فسفات جلوگیری می کند؛ علاوه براین، اسیدی بودن اوره فسفات سبب جذب بهتر نیتروژن، آزادسازی و جذب عناصر ریز مغذی موجود درخاک می گردد.

اوره فسفات برای ابتدای فصل در گیاهان زراعی و نیز در زمان پس از تورم جوانه ها بسیار توصیه شده است و در مراحل ابتدایی رشد بهترین اثر را بر روی گیاه دارد. کشاورزان پیشرو اوره فسفات را بعنوان یک استارتر قوی جهت تحریک ریشه زایی در ابتدای فصل مصرف می کنند.

زمانی که اوره فسفات در آب های سخت (دارای کلسیم و منیزیم زیاد) استفاده شود از ایجاد رسوب در سیستم آبیاری جلوگیری کرده و در بسیاری از موارد برای باز کردن قطره چکان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان و طریقه مصرف:

میزان مصرف بر اساس نوع محصول، سن گیاه و شرایط خاک متفاوت است. اوره فسفات ریحان به صورت چالکود و  کودآبیاری مصرف می گردد و در صورت نیاز به محلول پاشی با نسبت ۱-۲ کیلوگرم در ۱۰۰۰ لیتر آب محلول پاشی شود و در صورت نیاز میتوان با فاصله ۱۵ روز آن را تکرار کرد.

نوع محصول نحوه مصرف میزان مصرف زمان مصرف
درختان میوه چالکود ۷۰ – ۱۵۰ گرم برای هر درخت اوایل زمستان
همراه با آبیاری ۵۰ – ۱۰۰ گرم برای هر درخت اردیبهشت تا  انتهای خرداد
گیاهان زراعی همراه با آبیاری ۳۰ الی ۴۰ کیلوگرم در هکتار آبیاری اول یا دوم (قبل ازگل دهی)
سبزیجات و صیفی جات همراه با آبیاری ۲۵ الی۳۰ کیلوگرم در هکتار از ابتدای کشت تا ۳ الی ۴

هشدار :

  • میزان مصرف بر اساس نوع محصول، سن گیاه، شرایط خاک و شرایط فیزیولوژیکی گیاه قابل تغییر است.
  • از اختلاط اوره فسفات با ترکیبات کربناته و هیومیکی پرهیز شود.
  • استفاده از اوره فسفات در کشت هیدروپونیک توصیه نمی شود.
  • در مورد گیاهان هسته دار با مقدار کمتر استفاده شود.