سوالات متداول

فایده و کارایی سیلیکات چیست؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۲۵:۴۹ +۰۰:۰۰
  • تقویت سلول های اپیدرمی برگ و ساقه
  • افزایش مقاومت گیاه به آفات و بیماری ها
  • نقش مهم در سنتز پروتئین ها و کلروفیل
  • افزایش محصول در غلات و کاهش بدشکلی دانه ها
  • حفظ تعادل آب: کم بودن سطح سیلیسیم در گیاه موجب افزایش سطح تعرق آب از سطح برگ ها می شود.
  • افزایش شدت فتوسنتز، به واسطه تقویت و برافرایشتگی ساقه ها و برگ ها که موجب می شود نور با شدت بیشتری به دام بی افتد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید.

مقدار مصرف پتاسیم سیلیکات ریحان چقدر است؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۲۵:۱۰ +۰۰:۰۰

توصیه عمومی جهت محلول پاشی این محصول میزان ۲ لیتر در هزار لیتر آب می باشد اما جهت دریافت اطلاعات بیشتر به لینک زیر توجه فرمایید.

پتاسیم سیلیکات چه کاربردی دارد؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۲۴:۳۷ +۰۰:۰۰

لینک مقاله سیلیسیم و بروشور محصول

آیا پتاسیم سیلیکات با سایر محصولات ریحان قابلیت اختلاط دارد؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۲۳:۲۵ +۰۰:۰۰

اسیدیته پتاسیم سیکلیات ریحان در حدود ۱۱٫۵-۱۲ می باشد به همین منظور توصیه می شود از اختلاط آن با ترکیباتی با pH اسیدی (مانند کلسیم فسفات ریحان و انفوریک) کاملا خودداری شود.

آیا پتاسیم سیلیکات ریحان را می توان به همراه آبیاری مصرف کرد؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۲۲:۵۰ +۰۰:۰۰

بهترین روش مصرف این محصول استفاده به صورت محلول پاشی( مصرف برگی) می باشد.

از کلسیم فسفات ریحان به عنوان کود کلسیمی جهت محلول پاشی می توان استفاده کرد؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۲۲:۱۲ +۰۰:۰۰

ساختار منحصر این محصول شرایطی را ایجاد نموده است که یون کلسیم در یک محیط کاملا محلول در مجاورت یون فسفات قرار بگیرد و تشکیل رسوب ندهد که این امر موجب افزایش دو چندان این محصول می شود؛ وجود هر دو این عنصر در کنار هم تاثیر سینرژیستی بسیار مثبتی در جذب آن ها از طریق گیاه علی الخصوص سلول های برگی خواهد داشت. هرچند کلسیم فسفات ریحان یک ترکیب بر پایه فسفر می باشد اما می توان در موادری همچون جلوگیری از ریزش گل و میوه در درختان میوه و همچنین جلوگیری از بروز ترک خوردگی برروی میوه مرکبات و سیب، جلوگیری از بروز لکه استخوانی برروی پوست پسته، استفاده نمود.

مقدار مصرف کلسیم فسفات ریحان چقدر است؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۲۱:۱۸ +۰۰:۰۰

لینک بروشور

کلسیم فسفات ریحان قابلیت اختلاط با انفوریک را دارد؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۲۰:۴۵ +۰۰:۰۰

خیر، از آنجا که یون کلسیم در حضور یون سولفات بلافاصله تشکیل سولفات کلسیم (یا همان گچ) می دهد لذا این دو محصول قابلیت اختلاط در یک ظرف را ندارند.

آیا کلسیم فسفات ریحان را می توان محلول پاشی کرد؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۲۰:۰۸ +۰۰:۰۰

از آنجا که این محصول مایع می باشد هم قابلیت مصرفبه صورت کودآبیاری و هم مصرف به صورت برگی (یا همان محلول پاشی) دارد.

تفاوت کلسیم فسفات ریحان با سدیران چیست؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۱۹:۲۹ +۰۰:۰۰

سدیران در اصل ماهیت یک ترکیب اصلاح کننده خاک را دارا می باشد حال آنکه کلسیم فسفات ریحان بیشتر جنبه تغذیه ای دارد؛ البته باید چند نکته مدنظر قرار گیرد، از آنکه کلسیم فسفات ریحان دارای pH نزدیک به ۲ (کاملا اسیدی) می باشد در نتیجه می توان از آن جهت کاهش اسیدیته تانکر محلول پاشی و همچنین بازکردن گرفتگی نازل ها نیز استفاده نمود و از سمت دیگر سدیران از آنجا که محتوی کلسیم و اسیدهای عالی می باشد، علاوه بر نقش موثری که در رفع شوری سدیمی خاک دارد می توان آن را به عنوان کود (ماده غذایی) نیز بحساب آورد.

از سدیران در کشت گلخانه ای می توان استفاده کرد؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۱۸:۵۴ +۰۰:۰۰

این محصول جز دسته محصولات عمومی می باشد چرا که در وحله اول کارکرد اصلاح کنندگی آن مورد نظر می باشد؛ در نتیجه هم در زراعت و باغبانی و هم در گلخانه می توان از آن استفاده نمود.

آیا از سدیران می توان به عنوان کود کلسیمی استفاده کرد؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۱۸:۱۶ +۰۰:۰۰

حرکت یون کلسیم در خاک به کندی صورت می گیرد و این مهم یکی از دلایل اصلی بروز علائم کمبود کلسیم در گیاهان علی الخصوص در خاک های آهکی و قلیایی می باشد، به همین دلیل همواره اصل برای ایجاد شرایط جذب بهتر و بیشتر یون کلسیم از طریق خاک اسیدی کردن محیط اطراف ریشه و همچنین بهره گیری از اسیدهای آلی به عنوان کمپلکس کننده ها و ناقلین می باشد؛ محصول سدیران هم دارای ترکیب اسید آلی جهت کمپلکس کردن یون کلسیم و هم دارای pH اسیدی می باشد، در نتیجه می توان از این ترکیب به عنوان یک کود کلسیمی یاد کرد.

تفاوت سدیران با گچ کشاورزی چیست؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۱۶:۱۰ +۰۰:۰۰

هر دو این ترکیبات را می توان به عنوان یک منبع تامین کننده کلسیم جهت اصلاح خاک های شور سدیمی استفاده کرد. اما در مورد مصرف گچ کشاورزی توجه به چند نکته حائز اهیمت می باشد؛ نخست اینکه، گچ کشاورزی (سولفات کلسیم آبدار) دارای درصد نسبتا بالایی کلسیم می باشد اما میزان انحلال آن در آب کم می باشد (۲٫۱ گرم در هر لیتر آب)، مطلب دیگر اینکه مصرف گچ کشاورزی تنها محدود به مصرف خاکی (در زمان چالکود) در هنگام خواب گیاه می باشد. اما محصول سدیران هیچ یک از این محدودیت ها را ندارد، چرا که پایه کلسیم این محصول از نوع بسیار محلول بوده و از دیگر سو می توان حتی در طول فصل رشد گیاه از آن استفاده نمود.

آیا می توان سدیران را به صورت مصرف برگی (محلول پاشی) مصرف نمود؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۱۵:۳۱ +۰۰:۰۰

از آنجا که ترکیبات ضد شوری (Anti Salt) کارکرد اصلا ح خاک های شور سدیمی را دارا می باشند لذا توصیه نمی شود که از آن ها به صورت محلول پاشی استفاده شود؛ اما باید توجه داشت که در صورت استفاده در کاربرد مذکور، البته با رعایت مقدار مناسب، می توان از آن به عنوان یک منبع تامین کلسیم و همچنین تامین اسید های آلی در هنگام مصرف برگی یاد کرد.

آیا می توان سدیران را با انفوریک مخلوط کرد؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۱۴:۵۱ +۰۰:۰۰

ترکیب انفوریک به دلیل دارا بودن یون سولفات در صورتی که با ترکیبات کلسیمی اختلاط یابد بلافاصله تشکیل رسوب به فرم سولفات کلسیم (گچ) می دهد و از آنجا که سدیران دارای کلسیم می باشد قابلیت اختلاط ندارد.

نکته: یک نکته قابل تامل در مورد کاربرد همزمان دو ترکیب اصلاح کننده سدیران و انفوریک از این قرار است که، به توصیه کارشناسان ریحان شما می توانید هر دو این محصولات را در طول یک آبیاری اما با رعایت اصل عدم اختلاط و همچنین حفظ فاصله زمانی مصرف، در یک آب استفاده نمایید. بدین صورت که به فرض اینکه طول مدت زمان آبیاری شما ۶۰ دقیقه باشد، بعد از گذشت ۱۰ دقیقه از ورود آب خالی به زمین، انفوریک را به سیستم اضافه نمایید (مثلا مدت ۲۰ دقیقه)، در ادامه چند دقیقه ای آب خالی وارد زمین شود ( مثلا ۱۰-۱۵ دقیقه) و در ادامه سدیران را به سیستم اضافه نمایید، نتایج بررسی های کارشناسان ریحان نتایج بسیار ایده آلی را در این نحو مصرف نشان داده است.

تفاوت سدیران با سایر ضدشوری ها چیست؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۱۳:۵۵ +۰۰:۰۰

بطور کلی ترکیبات ضد شوری (Anti salt) را می توان به دو دسته تقسیم کرد؛ یک دسته ترکیباتی که محتوی یون کلسیم بوده و در خاک های شور سدیمی این کلسیم را جانشین یون سدیم نموده و موجب آبشویی یون سدیم و دور شدن آن از ناحیه اطراف ریشه می گردند؛ دسته دیگر، ترکیباتی هستند که خودشان محتوی یون کلسیم نیستند اما یون کلسیم موجود در خاک که عمدتا به فرم کربنات کلسیم (آهک) وجود دارد را در خاک آزاد کرده که در ادامه این یون کلسیم آزاد شده جانشین یون سدیم شده و فرایند نمک شوی تکمیل می شود. محصول سدیران جز دسته اول ترکیبات ضد شوری می باشد؛ این محصول دارای فرم کمپلکس شده کلسیم به همراه اسید های عالی می باشد و تاثیر مشخصی در نمک شویی خاک های شور سدیمی دارد.

سُدیران از کجا بخرم؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۱۳:۱۸ +۰۰:۰۰

لینک قسمت نمایندگی ها و عوامل فروش

بهترین زمان مصرف اوره فسفات ریحان چه زمانی است؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۱۲:۲۹ +۰۰:۰۰

از آنجا که این محصول دارای دو عنصر بسیار پر مصرف ازت و فسفات بطور همزمان و همچنین pH کاملا اسیدی می باشد همواره به عنوان یک استارتر قدرتمند در ابتدای فصل شناخته می شود؛ اما استفاده از این محصول در طول فصل (به صورت کودآبیاری و محلول پاشی) زیر نظر کارشناس مجرب بلا مانع می باشد.

مقدار مصرف اوره فسفات ریحان چقدر است؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۱۱:۴۱ +۰۰:۰۰

لینک بروشور اوره فسفات

اوره فسفات قابلیت محلول پاشی دارد؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۱۰:۰۷ +۰۰:۰۰

عمدتا اوره فسفات به عنوان یک ترکیب استارتر به صورت چالکود در ابتدای فصل و یا آبکود استفاده می شود؛ اما قابلیت محلول پاشی دارد که می بایست زیر نظر کارشناس مجرب انجام شود.

تفاوت اوره فسفات با دی آمونیوم فسفات چیست؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۰۸:۵۲ +۰۰:۰۰

اولین تفاوت بین این دو ترکیب در آنالیز اجزای تشکیل دهنده آن ها می باشد، که دی آمونیوم فسفات (DAP) دارای ۱۸% ازت آمونیاکی و ۴۶% فسفات (P2O5) و اوره فسفات (UP) دارای ۱۷% ازت اوره ای و ۴۴% فسفات (P2O5) می باشد. اما مهم ترین تفاوت در میزان انحلال و اسیدیته (pH) این دو محصول می باشد، که دی آمونیوم فسفات در بهترین شرایط در دمای محیط در حدود ۵۵۰ گرم در یک لیتر آب حل می شود در حالی که اوره فسفات در دمای محیط در حدود ۹۳۰ گرم در یک لیتر آب حل می شود. اسیدیته دی آمونیوم فسفات کاملا قلیایی و در حدود ۸ می رسد حال آنکه اسیدیته محلول ۱۰ درصد اوره فسفات در حدود ۲ می باشد؛ این دو مورد اخیر، اوره فسفات را به عنوان یک ترکیب استارتر جهت مصرف در ابتدای فصل بسیار ایده آل می سازد. از دیگر مواردی که هنگام مصرف دی آمونیوم باید حتما به آن توجه شود این است که ازت آمونیاکی این ترکیب در صورت مصرف در ابتدای کشت در حالتی که در فاصله مناسب نسبت به بذر قرار نگرفته باشد امکان ایجاد سمیت برای جوانه و همچنین تاثیر منفی بر روی رشد طولی ریشه ها خواهد داشت.

اوره فسفات ریحان از کجا بخرم؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۰۶:۵۳ +۰۰:۰۰

لینک قسمت نمایندگی ها و عوامل فروش

آیا استفاده از انفوریک در در کشت گندم توجیه اقتصادی دارد؟۱۳۹۸-۲-۴ ۱۷:۲۰:۳۹ +۰۰:۰۰

با توجه به نتایج حاصله از طرح تحقیقاتی انجام شده در زراعت گندم مزرعه نمونه آستان قدس در سال زراعی ۹۶-۹۷ ، مسئولین مربوطه اذعان داشته اند که استفاده از انفوریک در کشت گندم آبی کاملا اقتصادی و به صرفه می باشد. رجوع شود به لینک مستندات

آیا انفوریک مختص آب و خاک شور است؟۱۳۹۸-۲-۴ ۱۷:۱۸:۴۰ +۰۰:۰۰

خیر، یک ترکیب مختص به آب و خاک شور نمی باشد؛ هرچند در برخی مناطق انفوریک در میان کشاورزان به عنوان یک ترکیب ضد شوری سدیمی شناخته می شود که این مطلب کاملا صحیح می باشد، اما این ترکیب بطور کلی دارای کارکرد دوگانه اصلاحی- تغذیه ای می باشد و با توجه به خصوصیات منحصر بفرد آن تقریبا در تمام مناطق کشاورزی ایران و انواع زراعت ها و باغ ها هم به عنوان یک اصلاح کننده و هم به عنوان یک کود نیتروژنی –گوگردی می توان از آن استفاده کرد.

آیا می توان از انفوریک به عنوان کود نیتروژنه استفاده کرد؟۱۳۹۸-۲-۴ ۱۷:۱۲:۲۱ +۰۰:۰۰

به پاسخ سوال شماره ۷ مراجعه شود

آیا می توان انفوریک را در طول فصل رشد هم استفاده کرد؟۱۳۹۸-۲-۴ ۱۷:۰۸:۱۳ +۰۰:۰۰

انفوریک از سویی یک ترکیب اصلاح کننده خاک و آب به شمار می آید و از دیگر سو خود یک کود ازتی-گوگردی بحساب می آید چرا که دارای درصد قابل توجهی ازت و گوگرد دارد؛ در نتیجه می توان در طول فصل رشد از آن استفاده شود بخصوص در زمان هایی که گیاه به حداکثر جذب مواد غذایی از خاک را نیاز دارد.

آیا انفوریک را می توان محلول پاشی کرد؟۱۳۹۸-۲-۴ ۱۷:۰۵:۴۶ +۰۰:۰۰

توصیه تیم تحقیقاتی ریحات بر این است که از محلول پاشی مستقیم انفوریک خودداری شود؛ اما لازم به ذکر است که برخی از کارشناسان و کشاورزان محترم تحت شرایطی محلول پاشی انفوریک را حتی به میزان ۳ لیتر در ۱۰۰۰ لیتر آب، انجام داده و از نتایج حاصله بسیار راضی بوده اند. توصیه ما این است که قبل از اقدام به این عمل حتما با کاشناس خود مشورت نمایید.

آیا انفوریک قابلیت اختلاط با سایر کودها و سموم دارد؟۱۳۹۸-۲-۴ ۱۷:۰۳:۰۱ +۰۰:۰۰

بطور کلی اختلاط ترکیبات داراری گوگرد ( یون سولفات) با ترکیبات محتوی کلسیم، کلرید ها و هیپوکلریدها امکان پذیر نمی باشد و انفوریک نیز از این مهم مستثنا نمی باشد؛ اما یک روش مرسوم تحت عنوان تست لیوانی ( Jar Test) وجود دارد که توصیه می شود همواره قبل از انجام هرگونه اختلاط کودها و یا سموم این تست انجام شود.

تست لیوانی، بدین صورت است که در یک لیوان حدود ۵۰- ۱۰۰ سی سی آب ریخته و در ادامه چند سی سی و یا چند گرم ( کمتر از ۱۰ گرم) از نمونه کودها و سموم مورد نظر در آن ریخته شود و برای چند دقیقه به حال خود رها کنید؛ در صورتی که در هنگام افزودن نمونه مواد به آب و یا پس از آن واکنش های شدید از قبیل گرم شدن محلول درون لیوان، تولید دود و یا بخار و یا تشکیل رسوب و ژله ای شدن و مواردی از این قبیل مشاهده نشد با ضریب اطمینان بالایی می توان گفت احتمالا این دو (یا چند) نمونه قابلیت اختلاط دارند.

زمان مصرف انفوریک چه موقع است؟۱۳۹۸-۲-۷ ۱۸:۰۳:۴۱ +۰۰:۰۰

با توجه به عناصر تشکیل دهنده و نوع ساختار منحصر به فرد این محصول، عمدتا ( چه در باغات و چه در زراعت) توصیه مصرف آن به صورت تقسیط (حداقل ۲-۳ قسط) در طول یک دوره می باشد، بهترین زمان مصرف با توجه به زمان های حداکثر نیاز گیاه به مواد غذایی دارد و همچنین شروع فصل رشد

طریقه (نحوه) مصرف انفوریک به چه صورت است؟۱۳۹۸-۲-۴ ۱۶:۵۵:۱۴ +۰۰:۰۰

این محصول را به سادگی می توان در تمام سیستم های آبیاری اعم از تحت فشار، زیر سطحی، کم فشار، بارانی و … استفاده کرد و در روش غرقابی معمول ترین روش استفاده از روش شیر بشکه می باشد

مقدار مصرف انفوریک به چه میزان است؟۱۳۹۸-۲-۴ ۱۶:۵۲:۵۵ +۰۰:۰۰

از آنجا که انفوریک جز ترکیبات اصلاح کننده آب و خاک محسوب می شود، بهترین نتیجه زمانی حاصل خواهد شد که زیر نظر یک کارشناس مجرب و با توجه به شرح حال مزرعه و همچنین آنالیز آب و خاک مورد استفاده قرار گیرد. بطورکلی مجموعه ریحان دو توصیه عموی برای میزان مصرف انفوریک دارد برای زراعت به میزان ۱۵-۲۰ لیتر در هکتار با ۲ الی ۳ هکتار و برای باغات ۲۰-۲۵ لیتر در هکتار با ۲ الی ۳ هکتار

لینک بروشور و جداول مصرف انفوریک

اِنفوریک را از کجا می توانم بخرم؟۱۳۹۸-۲-۴ ۱۶:۵۲:۳۳ +۰۰:۰۰

لینک قسمت نمایندگی ها و عوامل فروش

۱۳۹۸-۲-۴ ۱۶:۴۰:۱۱ +۰۰:۰۰